Okuma Kültürüne Katkı

Her yaştaki çocuğumuzun nitelikli kitaplara erişimini sağlamak ve okuma alışkanlıklarını geliştirmek BÇBD’nin öncelikli hedeflerinden. Çünkü biliyoruz ki kitap okumak bir yandan çocukların dil gelişimini ve akademik başarısını desteklerken bir yandan da onların duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunuyor, yaratıcılıklarını besliyor, dünyalarını zenginleştiriyor.

BÇBD bu hedefine ulaşmak için bugüne dek pek çok proje yaptı, 68 ilimizde çeşitli okullara 60.000’in üzerinde kitap ulaştırdı.

BÇBD’nin projeleri 2018 IBBY Kongresinde poster olarak yayınlanmaya hak kazandı. Ayrıca ‘Kitap Ağacı’ projesi ile 2020 IBBY Asahi Okumayı Teşvik ödülü için Türkiye’yi temsil etmeye değer görüldü.

BÇBD’nin okuma kültürüne katkı amaçlı projeleri:

 

Okul kütüphaneleri

                  Kocaeli – Gebze Atatürk İlkokulu kütüphanesi

 

Bugüne dek Antalya, Ardahan, Bilecik, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mardin ve Rize’de 20 okul kütüphanesi, pek çok okulda da koridor ve sınıf kitaplıkları kuruldu.

 

Kitap bağı projesi

Bu proje için çelik bir KİTAP AĞACI tasarlandı. Kitap ağacının dalları 2016’dan itibaren her yıl TÜYAP kitap fuarlarında, çeşitli kurumsal şirketlerde ve özel okullarda bağışlanan kitaplarla donandı. Bağışlanan kitaplar bağışçılarımız adına nitelikli kitaplara erişimi olmayan okullarımıza gönderilerek kitap bağışçıları ile kitap ulaştırdıklarımız arasında kitap bağı oluşturuldu.

 

             Dalları kitaplarla bezenmiş kitap ağacımız

 

 

Bireysel ya da kurumsal bağışçılarımızla çocuklarımız arasında Kitap Bağı kurmanın bir başka yolu da özel gün kartlarımız. Sanal kartlarımızla hem sevdiklerinizi hem de çocuklarımızı mutlu edebilirsiniz.

 

Kitap okuma atölyeleri

Dodo Kitap Okuyor Projesi

 ‘Dodo Kitap Okuyor’ Projesi gönüllüleri sınıflara dağılmadan önce

 

İstanbul ve İzmir’deki çeşitli ilkokullarda okuyan çocuklarımızı kitapların büyülü dünyasıyla tanıştıran bu projede duygular, arkadaşlık, zorbalık, farklılıklar gibi temalar işlendi. Uzman Psikolog Selda Özen’in yürüttüğü projede çocuk edebiyatı yazarları Tülin Kozikoğlu ve Şiirsel Taş ile yaratıcı drama eğitmeni Gökçe Tuncer’den eğitim alan BÇBD gönüllüleri bir ders yılı boyunca iki haftada bir çocuklarla buluşup, onlara özenle seçilmiş olan kitapları okudular, kitaptaki değerleri pekiştirecek etkinlikler yaptılar. 2022 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mahalle kütüphanelerinde düzenli atölye çalışmaları yürütüldü.

 

                     Bir ‘Dodo Kitap Okuyor’ etkinliği,
             İstanbul, Kağıthane Harmantepe İlkokulu

 

 

İstanbul ELVER genç gönüllüler projesi

Çocuk gelişiminde olumlu rol modellerin etkisini gösteren çok araştırma var, ama maalesef sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımız, bu tür rol modelleri ile çok karşılaşmıyor. Benzer bir şekilde akademik başarısı kanıtlanmış okullarda okuyan gençlerimiz de kendi çevrelerinin dışındaki hayatı tanıyamıyorlar. Bu projemizde BÇBD uzmanlarından eğitim alan lise ve üniversite öğrencisi gençler hafta sonlarında Fatih Balat’ta bir ilkokulun 1.kademe öğrencileri ile buluştular. Proje yöneticisi Elif Poshor yönetiminde gerçekleştirilen buluşmalarda kitaplar okundu, etkinlikler yapıldı, oyunlar oynandı, herkes birbirinden öğrendi; zenginleşti.

 İstanbul ELVER genç gönüllüler küçük öğrencilerle birlikte,
İstanbul, Fatih Şehit Fikret Metin Öztürk İlkokulu

 

 

                      ELVER gönüllüleri ve öğrenciler

 

 

Yazarımla buluşuyorum projeleri


Tüyap Yazar Buluşmaları, 2017-18-19

 İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, 2018 – Ege Erim ile buluşma,
İstanbul – Esenyurt Sonnur Yalnızoğlu Ilkokulu öğrencileri

 

 

 İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı, 2018 – Şiirsel Taş ile buluşma,
İstanbul – Esenyurt Sonnur Yalnızoğlu Ilkokulu öğrencileri

 

2016 yılında katıldığımız İstanbul TÜYAP Kitap fuarında toplu halde fuara gelen öğrencilerin yazarlar ve kitaplarla buluşamadığını görüp bir proje geliştirdik.

 

Fuar alanına yakın, Esenyurt Sonnur Yalnızoğlu İlkokulu öğrencilerinin her yıl 500 öğrencisini fuar alanına getirip onları TÜYAP’ın bize sağladığı özel salonda yazarlarla buluşturduk. Her yıl 10 farklı çocuk edebiyatı yazarımız veya çizerimiz 50’şer kişilik çocuk gruplarıyla buluşup, onlara kitaplarını okudular. Birlikte yazmak, çizmek, kağıt işleri gibi çeşitli etkinlikler yaptılar. Etkinliğin sonunda yazarlar derneğimiz tarafından temin edilen kitapları tek tek imzalayarak çocuklara verdiler.

Fuar alanına çok yakın oldukları halde çocukların neredeyse tamamı daha önce kitap fuarına katılmamış ve hiçbiri bir yazar ile tanışmamıştı. Bu 3 yıllık projede okulun 1500 öğrencisinin kitap fuarında nitelikli zaman geçirmesini sağlamış olduk.


Okullarda Yazar Buluşmaları

Bilecik, İstanbul, İzmir ve Sakarya’da çeşitli okullarda çocuklarla yazarların buluşmaları sağlandı. Yazarlar kitaplarını okudu ve imzaladı biz de etkinliğe katılan her çocuğa imzalı bir kitap armağan ettik.

 İzmir – Bayraklı 100.Yıl İlkokulu, Tülin Kozikoğlu ile buluşma