Sürdürülebilir Dünya İçin

Çocuk deyince hepimiz geleceği düşünüyoruz. Peki geleceğe nasıl bir Dünya bırakıyoruz?  Çevre kirliliği, kaynakların aşırı kullanımı, insan faaliyetleriyle oluşan aşırı karbon salınımının neden olduğu küresel ısınma ve etkileri dünyanın en önde gelen problemleri arasında. Ülkemizde bu konularda yetişkinler için projeler yürütülse de en çok etkilenecek olan çocuklar için üretilen içerik çok kısıtlı. BÇBD olarak çevre ve iklim değişikliği konularının çocuklara ulaştırılmasının çocuk hakları açısından bir gereklilik olduğunu düşünüyor; bugünün çocuklarının ve geleceğin yetişkinlerinin farkındalığı için de projeler yürütmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Sürdürülebilir Dünya için geliştirdiğimiz projelerimiz Yönetim Kurulu üyemiz, Çevre Mühendisi Aytül Yüksel yürütücülüğünde devam etmektedir:

Beş parmağımla beş adım

Bilecik – Gölpazarı Cengiz Topel öğrencileri
proje kapsamında bilecik entegre katı atık tesisine
teknik gezi yaptılar, 2017
Çocuklara doğanın bir parçası olduklarını göstermeyi ve doğanın içinde yaşarken onu nasıl koruyacakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçladığımız bu projeyi 6-9 yaş grubu çocuklar için hazırladık.

Çok İsterim, Hani Bana?, Ben Yaparım, Ben Ayrıştırırım ve Ben Ekerim başlıklı beş etaptan oluşan, 1 ay süreli projeyi şu ana kadar Bilecik Gölpazarı, İstanbul Fatih ve Kağıthane ilçelerindeki üç okulda tekrarladık.

Çevreci kuklalar

Obur Can, Çöp Kutusu ve Becerikli’yle tüketim alışkanlıkları, kısıtlı kaynaklar, atıkları azaltma ve yeniden değerlendirme gibi son derece önemli konuları müzik ve dans eşliğinde işliyoruz. İlkini Bilecik Gölpazarı’nda sonra da İstanbul’daki okullarda ve TÜYAP kitap fuarlarında defalarca sergilediğimiz Çevreci Kuklalar’ı izleyen çocuklarımız hem çok eğleniyor hem çok öğreniyorlar.

Bilecik – Gölpazarı, Cengiz Topel İlkokulu,
Çevreci kuklalar, ilk gösterim, 2017

Bilecik – Gölpazarı, Cengiz Topel İlkokulu,
Çevreci kuklalar, ilk gösterim, 2017

Çevre atölyeleri

Çevre Atölyeleri çocuklarımızla yaptığımız etkinliklerin vazgeçilmez bir bileşeni.

Atık hiyerarşisi üzerinden kurguladığımız atölyelerimizde, atık üretmeme, atık azaltma, tekrar kullanım/geri dönüşüm ve çöp konularını tiyatro, kitap okuma, hikâyeleştirme, sanatsal aktivite ve deneysel uygulama alanlarından destek alarak işliyoruz. Birden fazla disiplinden faydalanarak yürüttüğümüz Ben Çöpümü Tanırım, Çöpten Neler Neler Yaparım, Uçtu Uçtu Çöp Uçtu ve Çöpten Toprak Olur Mu? atölyeleri, çocuklarımıza içinde yaşadığımız ekosistemin bir parçası olduklarını hissettiriyor.

Ayrıca yaz okullarında uyguladığımız 2 günlük bir Çevre Dedektifleri Atölyemiz var. Bu atölye kapsamında çocuklarla sokaklarda mıntıka temizliği yapıyor, vatandaşlarla konu üzerine sohbet ediyor, atölye sonunda da çevre dedektiflerimize rozetlerini dağıtıyoruz.

İstanbul – Fatih Kırımlı Aslanbey İlkokulu yaz okulu sırasında
Balat sokaklarında mıntıka temizliği, 2018

İstanbul – Fatih Kırımlı Aslanbey İlkokulu
çevre ve doğa atölyesinde bir çalışma günü

Balat’taki bir ilkokuldaki projemiz çerçevesinde kurguladığımız 7 haftalık Çevre ve Doğa Atölyemiz ise çok daha kapsamlı. Gönüllü olarak katıldıkları bu atölyede ayrıntılı bir yaşam döngüsü analizi yapan çocuklarımız bizim sağladığımız mikroskopla bakterileri inceliyor, fayda ve zararlarını öğreniyorlar.

İklim abla projesi

Bu projemizin hedefi 5-8 yaş arası çocuklarda iklim değişikliği konusunda farkındalık oluşturmak. Küresel salgın döneminde sanal ortamda tasarlayarak başladığımız projeyi salgından sonra okullarda yüz yüze sürdürmeyi planlıyoruz.

İklim değişikliğinin nedenleri ve etkileri etrafında kurguladığımız İklim Abla projesinde çocuklarla doğayı seven ve neşeli bir karakter aracılığıyla iletişim kuruyoruz.  Aşırı iklim olayları (sel, fırtına, kuraklık vb.), karbon salınımı, karbon ayak izi, su ayak izi, biyolojik çeşitlilik, yerel tohum, ağaçlandırma, bitkilerin duyguları vb. kavramlar üzerine kısa metinler oluşturup videolar hazırlıyoruz. Her videoda çocuklara sorular yöneltiyor hem gelen cevapları paylaşıyor; hem de doğru cevabı farklı iletişim araçları ile anlatıyor; çocukların daha fazla dahil olması için İklim Çocukları kavramını oluşturup onları motive edecek online etkinlikler yapıyoruz.

İklim abla ve çevreci kukla becerikli

Dünyanın her yerinden İklim Çocukları, müzisyen dostumuz Hande Akkan’ın 23 Nisan’da onlar için besteleyip düzenlediği şarkıyı söylüyor.